امسال۲۵۰ پروژه آب و برق به بهره برداری می رسد

وزیر نیرو گفت: تا پایان سال جاری ۲۵۰ پروژه در صنعت آب و برق با ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در ۳۱ استان به بهره‌برداری می‌رسد.


«رضا اردکانیان» سه شنبه شب در گفت وگویی افزود: امسال ۹ سد پس از آبگیری در ۸ استان افتتاح می شود و همزمان با آن ۵۴ هزار هکتار شبکه آبیاری، ۱۲ تصفیه خانه آب و ۱۸ تصفیه خانه فاضلاب نیز تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی با بیان اینکه تا پایان سال جاری ۲ هزار کیلومتر خط انتقال آب به  بهره‌برداری می‌رسد، گفت: در صورتی که همانند سالهای گذشته مردم با مدیریت آب و برق درمصرف آن صرفه جویی کنند، تابستان امسال را بدون تنش آبی پشت سر می گذاریم.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در صورتی که مردم با وزارت نیرو و در مصرف آب و برق همراهی کنند امسال در تابستان تنش آبی نخواهیم داشت هر چند که امسال در برخی استان‌ها با کاهش بارش و در بعضی استانها با افزایش بارشها مواجه بودیم.

اردکانیان با بیان اینکه امسال 128 پروژه در بخش آب و آبفا و 118 پروژه در بخش برق و انرژی افتتاح می شود گفت: در سال جهش تولید افتتاح این 250 پروژه هدف بزرگ وزارت نیرو است.
وی بیان کرد: احداث و بهره برداری از 18 واحد نیروگاه حرارتی به ظرفیت 3044 مگاوات در 13 استان و تکمیل و بهره برداری از 322 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر سرمایه گذاری شده توسط بخش خصوصی در 21 استان از دیگر طرح های وزارت نیرو در سال جهش تولید است.

وی یادآورشد: احداث 1968 کیلومتر خط انتقال و پست های توزیع در 31 استان و بهره برداری از 259 مگاوات نیروگاه در مقیاس کوچک در 10 استان از دیگر طرح های این وزارتخانه در سال جاری است.
وزیر نیرو با بیان اینکه خوشبختانه امسال در مجموع  ۳۰۵ میلیمتر در سال آبی بارش در کشور وجود داشته است، اظهارداشت: در طی ۷ سال گذشته به طور متوسط هر یک ماه یک تصفیه‌خانه وارد مدار شده است که بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاریهای آن توسط بخش خصوصی انجام شده است.

اردکانیان به برکت دریافت بهای آب و برق از مردم اشاره کرد و افزود: در حال حاضر خانواده بزرگ صنعت آب و برق شامل بخش دولتی و خصوصی است و هم اکنون بخش زیادی از سرمایه گذاریها در این حوزه توسط بخش خصوصی انجام می شود.
وی اظهارداشت: ما به دنبال تامین آب و برق در تمام شهرها و روستاها در کشور هستیم و آمارها نشان می‌دهد در این زمینه در خدمت رسانی به مردم  وضعیت مناسبی داریم.

وزیر نیرو تصریح کرد: در سال ۵۷ فقط ۱۲ درصد جمعیت روستایی کشور به آب دسترسی داشتند، اما هم اکنون 82.5  درصد جمعیت روستایی از آب مناسبی بهره مند هستند.
این عضو کابینه دولت دوازدهم بیان کرد: در سال ۹۲ تنها یک میلیون نفر از جمعیت روستایی از آب مناسب برخوردار بودند، اما هم اکنون ۸ میلیون نفر به آب مناسب دسترسی دارند و تا پایان دولت تعداد آن به ۱۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه ضمن تبریک آغاز به کار مجلس یازدهم یادآورشد: وزارت نیرو در چارچوب سیاست‌های کلان دولت، مشتاق همکاریهای خوبی با نمایندگان مجلس است و امیدواریم با ارائه راهکارهای متنوع  بتوانیم آب و برق مورد نیاز مردم را تامین کنیم.

اردکانیان افزود: خوشبختانه وزارت نیرو به پیشواز همکاری‌های خود به مجلس یازدهم رفته و حتی یک مجموعه کامل در راستای جهش تولید و اصلاح رویه ها تهیه و آن را در اختیار نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی قرار داده است ، زیرا ما معتقدیم می توانیم تمام برنامه های وزارت نیرو را با کمک نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی اجرایی کنیم.

منبع : ایرنا