بزرگ‌ترین هیولای بادی جهان با توان ۱۶ مگاوات در چین

شرکتی چینی یک توربین بادی دریایی می‌سازد که می‌تواند توازن تولید انرژی را برهم بزند.


 شرکت چینی MingYang Smart Energy یک توربین بادی دریایی غول‌پیکر، حتی بزرگ‌تر از هیولای Haliade-X شرکت GE ساخته است.

توربین بادی MySE 16.0-242 می‌تواند ۱۶ مگاوات انرژی برق تولید کند؛ ارتفاع آن ۲۴۲ متر (۷۹۴ فوت) است و انرژی ۲۰ هزار خانه را به مدت ۲۵ سال تامین خواهد کرد.

آمار و ارقام مربوط به این دستگاه تولیدکننده انرژی تجدیدپذیر دیوانه‌کننده است. هنگامی که توربین بادی جدید مینگ یانگ در سال آینده به صورت آزمایشی شروع به چرخش کند؛ سه تیغه ۱۱۸ متری (۳۸۷ فوتی) آن مساحتی ۴۶ هزار متر مربعی ، برابر با ۶ زمین فوتبال را جارو خواهد کرد.

انتظار می‌رود هر سال این توربین ۸۰ گیگاوات ساعت برق تولید کند؛ ۴۵ درصد بیشتر از توربین MySE 11.0-203 از همین شرکت و تنها با افزایش ۱۹ درصد قطر!

جای تعجب نیست که شاهد بزرگ‌تر شدن توربین‌های بادی باشیم؛ چون هرچه بزرگ‌تر می‌شوند؛ بهتر کار می‌کنند و به نسبت هزینه نصب گران، برق بیشتری تولید خواهند کرد که پروژه آن‌ها را از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر می‌کند.

افت شدید هزینه‌های تولید برق با توربین بادی

نتیجه کلی در این صنعت باید افت قیمت تولید انرژی بادی دریایی باشد؛ افت شدیدی که دنیا به آن نیاز ضروری دارد. براساس هزینه‌های سطح‌بندی شده تولید انرژی توسط اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، در سال ۲۰۲۶، تولید انرژی برق از طریق توربین‌های بادی دریایی گران‌ترین روش تولید مگاوات ساعت انرژی بوده که تخمین زده می‌شود ۱۲۰.۵۲ دلار باشد. زغال‌سنگ که وضعیت فوق بحرانی در سراسر دنیا دارد هزینه هر مگاوات ساعت تولید انرژی برق از آن ۷۲.۷۸ دلار و انرژی خورشیدی حدود ۳۲.۷۸ دلار است.

بدیهی است که انرژی باد، شکاف‌هایی که تولید انرژی خورشیدی نمی‌تواند پر کند را رفع خواهد کرد و بخش مهمی از انرژی‌های تجدیدپذیر ترکیبی آینده است. به همین دلیل، صنعت توربین‌های بادی دارد به سوی ساخت توربین‌های غول‌پیکر و بزرگ‌تر می‌رود تا هزینه‌های تامین انرژی بادی کاهش پیدا کند. کارشناسان این صنعت پیش‌بینی می‌کنند هزینه‌های این روش تولید برق تا سال ۲۰۲۵ بین ۳۷ تا ۴۹ درصد کاهش پیدا کنند.

شرکت مینگ یانگ می‌گوید توربین MySE 16.0-242 تنها سرآغازی برای پلتفرم جدید محصولات سری +۱۵MW این شرکت است. این توربین‌ها می‌توانند کف دریا یا روی کشتی و شناورها نصب شوند.

نمونه اولیه در سال ۲۰۲۲ ساخته می‌شود و تا سال ۲۰۲۳ به طور کامل نصب و راه‌اندازی خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود تجاری‌سازی آن از نیمه‌های سال ۲۰۲۴ آغاز شود.