سهم تجدیدپذیر‌ها یک درصد از کل برق تولیدی کشور/ بومی سازی تجهیزات نیروگاه‌های تجدید پذیر اولویت‌ ساتبا

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران گفت: در حال حاضر ۹۰۵ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور نصب شده که این فقط یک درصد از کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور است. در حال حاضر ساخت پنل‌های خورشیدی و نیروگاه‌های بادی در کشور فراهم است که ما باید این توان را تقویت کنیم و بتوانیم در نهایت یک سلول خورشیدی را از ابتدا تا انتها بسازیم، در این زمینه البته مجموعه‌هایی اعلام آمادگی کرده اند.


محمود کمانی افزود: هم اکنون در دنیا ۳۰ درصد از برق مورد نیاز توسط انرژی‌های تجدید پذیر تامین می‌شود و حتی برخی از کشور‌های پیش رو سال ۲۰۳۰ را سال پایانی استفاده از انرژی‌های فسیلی اعلام کردند.
وی با بیان اینکه ما در توسعه انرژی‌های تجدید پذیر بسیار عقب هستیم گفت: بسیاری از سازندگان نیروگاه‌های تجدید پذیر و سرمایه گذاران از سازمان ساتبا مطالبه دارند که البته ما در حال پیگیری برای پرداخت مطالبات آن‌ها در وزارت نیرو و مجلس شورای اسلامی هستیم.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران ادامه داد: اگر بند “ی” قانون بودجه ۱۴۰۰ محقق شود ما می‌توانیم بخش عمده‌ای از بدهی‌های خود را به سرمایه گذاران این بخش پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد زمینه صادرات برق تولیدی از انرژی‌های تجدید پذیر هستیم گفت:​ تامین برق مورد نیاز مراکز استخراج رمزارز یکی دیگر از راهکار‌های ما برای کمک به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است.

کمانی با اشاره به احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید در کشور افزود: پس از اعلام فراخوان این نیروگاه‌ها تاکنون ۴۰ هزار مگاوات درخواست از سوی بخش خصوصی ارائه شده است که ما پس از گرفتن مصوبه لازم از شورای اقتصاد در خصوص رفع موانع تولید، قرارداد‌های مورد نیاز در این زمینه را منعقد خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه با وزارت نفت در حال مذاکره برای تامین سرمایه این نیروگاه‌ها هستیم گفت: در این مدل جدید اصل و سود سرمایه ظرف ۴ سال باز خواهد گشت که البته سرمایه گذاران باید معادل ۶ تا ۷ سال برق تولید کرده و به دولت تحویل دهند، پس از آن می‌توانند برق تولیدی نیروگاه‌های خود را در بازار انرژی بفروشند و ساتبا دیگر خرید تضمینی نخواهد داشت.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران با اشاره به توسعه انرژی‌های تجدید پذیر در بخش خانگی افزود: ما با توسعه این نیروگاه‌ها در بخش خانگی برق آن‌ها را بصورت تضمینی خریداری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود ادامه داد:​ ما باید بتوانیم با کمک سازمان‌های مربوطه از جمله محیط زیست و شهرداری‌ها مدلی را مصوب کنیم که سرمایه گذاران به این بخش جذب و امکان تولید برق از این ظرفیت نیز فراهم شود.

کمانی بومی سازی تجهیزات نیروگاه‌های تجدید پذیر در کشور را یکی دیگر از اولویت‌های این بخش دانست و گفت: در حال حاضر ساخت پنل‌های خورشیدی و نیروگاه‌های بادی در کشور فراهم است که ما باید این توان را تقویت کنیم و بتوانیم در نهایت یک سلول خورشیدی را از ابتدا تا انتها بسازیم، در این زمینه البته مجموعه‌هایی اعلام آمادگی کرده اند.

وی با اشاره به نیاز کشور برای افزایش ظرفیت توربین‌های بادی افزود: ​باید مجموعه‌هایی در کشور ساخته شود که بتواند میزان بیشتری از این نوع تجهیزات را در کشور بسازد.

کمانی با تاکید بر ظرفیت ایران برای تولید ۱۴۰ هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر گفت: مهم‌ترین موانع توسعه این نوع نیروگاه ها، مجموعه‌های حاکمیتی هستند که ما باید با سیاست گذاری مناسب این موانع را برطرف کنیم.